Straż Graniczna Wyższa Szkoła Straży Granicznej Studenckie praktyki zawodowe

Nawigacja

Studenckie praktyki zawodowe

01.10.2023

Warunki przyjmowania na praktyki studenckie w Wyższej Szkole Straży Granicznej

Osoby zainteresowane realizacją studenckich praktyk zawodowych w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie (również rektor uczelni albo osoba przez niego upoważniona) występują do Rektora -Komendanta Wyższej Szkoły Straży Granicznej lub upoważnionej przez niego osoby z prośbą o możliwość odbycia praktyki, podając dane osobowe studenta, w tym numer telefonu, nazwę uczelni, wydział, kierunek i rok studiów, nazwę komórki organizacyjnej WSSG wybranej przez studenta do realizacji praktyki z uzasadnieniem uwzględniającym obszar pozostający w zainteresowaniu studenta ubiegającego się o realizację praktyki (kierunek studiów powinien być zbieżny z zakresem realizowanych zadań wybranej komórki organizacyjnej WSSG), czas trwania praktyki oraz ewentualny termin.

Do przedmiotowej prośby należy dołączyć następujące dokumenty:

  • zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta,
  • imienne skierowanie na praktykę (wydane przez uczelnię) wraz ze wskazaniem danych i numeru telefonu osoby odpowiedzialnej za organizację praktyk z ramienia uczelni,
  • kserokopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ramowy program praktyki,
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody na pokrycie strat finansowych w wyniku szkód wyrządzonych w mieniu Straży Granicznej w trakcie odbywania praktyki w komórkach organizacyjnych Wyższej Szkoły Szkolenia Straży Granicznej.

Kierownik komórki organizacyjnej WSSG określonej przez studenta zajmuje stanowisko w sprawie odbycia praktyki oraz wskazuje opiekuna praktyki, czyli osobę odpowiedzialną za jej organizację i przebieg, w przypadku możliwości realizacji tej praktyki. Rektor - Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba podejmuje stosowną decyzję co do odbycia praktyki przez studenta. Prośba o umożliwienie odbycia praktyki może zostać rozpatrzona negatywnie, bez podania przyczyny, o czym osoba wnosząca prośbę jest powiadamiana na piśmie. W przypadku wyrażenia zgody przez Rektora - Komendanta Wyższej Szkoły Straży Granicznej lub upoważnioną przez niego osobę na przyjęcie na praktykę, obie strony (tj. komórka organizacyjna WSSG przyjmująca na praktykę oraz osoba odpowiedzialna za organizację praktyk z ramienia uczelni) uzgadniają szczegółowy program praktyki.

Przed rozpoczęciem praktyki zawodowej student zobowiązany jest do:

  • odbycia szkoleń wstępnych z zakresu BHP (instruktażu ogólnego i stanowiskowego), które koordynuje właściwy kierownik komórki organizacyjnej WSSG przyjmującej studenta na praktykę,
  • złożenia pisemnego oświadczenia u kierownika komórki organizacyjnej WSSG, w której student będzie realizował praktykę, do ochrony wszelkich informacji uzyskanych w związku z odbywaniem praktyki, w tym w szczególności dotyczących informacji niejawnych i danych osobowych.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej nie pokrywa kosztów dojazdu i zakwaterowania studenta w czasie praktyki. Odbycie studenckiej praktyki zawodowej nie wymaga podpisania porozumienia z uczelnią.

Po zakończonej praktyce właściwy kierownik komórki organizacyjnej WSSG lub osoba przez niego upoważniona potwierdza odbycie przez studenta praktyki w WSSG i wystawia opinię na zasadach wynikających z przepisów danej uczelni o realizacji praktyk studenckich.

do góry