Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Najnowsza publikacja w kwartalniku „Człowiek i dokumenty” Norwegia – droga na północ - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Najnowsza publikacja w kwartalniku „Człowiek i dokumenty” Norwegia – droga na północ

Mariusz Makara
26.04.2022

W 64 numerze kwartalnika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych „Człowiek i dokumenty”, ppłk SG Monika Krucińska, funkcjonariuszka  Zakładu Ogólnozawodowego COSSG, zaprasza na kolejne spotkanie z nowatorskim spojrzeniem na budowę i zabezpieczenia dokumentów podróży.

Autorka cyklicznych artykułów na temat paszportów świata tym razem zabiera nas w podróż drogą na północ. Tematem bieżącego artykułu jest paszport Norwegii.

Nowy wzór paszportu norweskiego zaprojektowała agencja Neue Design Studio z Oslo, która w 2014 roku wygrała konkurs na stworzenie nowego, innowacyjnego dokumentu. Koncepcja projektu opiera się na naturze i jej nieodłącznym znaczeniu dla kultury norweskiej, przenikającej wszystkie grupy wiekowe, płcie i regiony kraju. Wykorzystane w paszporcie ilustracje przedstawiające fragmenty norweskiej przyrody, z północy na południe, ukazują kontrasty w krajobrazach i klimatach, które ukształtowały kraj i jego mieszkańców. Świat przyrody pełni funkcję symboliczną dla całego norweskiego narodu, dając poczucie przynależności i dumy. Ponadto przyroda to coś więcej niż piękne krajobrazy.

Wydawane od października 2020 roku przez rząd Norwegii dokumenty podróży posiadają spójny system zabezpieczeń o wyróżniającej się kolorystyce obwoluty w zależności od rodzaju dokumentu.

Nowe wzory norweskich paszportów należą do wysoce zabezpieczonych dokumentów podróży. Jako przykład minimalistycznego wzornictwa są eleganckie i czytelne. Cechuje je prostota i charakterystyczny wygląd oraz funkcjonalna estetyka, dzięki czemu pozostaną aktualne przez wiele lat. Z pozoru bezbarwne, niepozorne strony dokumentu zawierają cały wachlarz cech podnoszących bezpieczeństwo dokumentu.

Publikacja dostępna jest na stronie https://www.pwpw.pl/Czlowiek_i_dokumenty, oraz w e-bibliotece COSSG http://ebibliotekacossg.strazgraniczna.pl:8083/book/120.

do góry