Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Świąteczna zbiórka koleżeńska na rzecz Polaków mieszkających na Litwie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Świąteczna zbiórka koleżeńska na rzecz Polaków mieszkających na Litwie

Mariusz Makara
15.12.2021

W odpowiedzi na prośbę Stowarzyszenia Elektryków Polskich o wspomożenie Polaków mieszkających na Litwie, w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia funkcjonariusze i pracownicy Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie zorganizowali spontaniczną zbiórkę pieniężną.

Wspólnymi siłami zebraliśmy 2164 zł 98 gr. kompletując 40 świątecznych paczek dla dzieci z Oddziału Polskiej Szkoły Podstawowej w Pikieliszkach oraz wychowanków Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Rudominie. Prezenty zostały przekazane dzieciom podczas świątecznego spotkania na Litwie.

***

Pomysł pomagania „Pikieliszkom” został zapoczątkowany w 2007 r. i rokrocznie Centralny Ośrodek Szkolenia SG organizował i przeprowadzał świąteczną zbiórkę darów na rzecz dzieci z Litwy. W 2017 r. całą akcję wspierania Polaków na Litwie przejęło Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które kontynuuje świąteczną ideę pomagania. W pomoc włączają się też inne koszalińskie firmy i ludzie dobrej woli. Do Pikieliszek trafiają słodycze, zabawki, odzież i wszystko to, co może ucieszyć najmłodszych. Są też paczki dla rodziców, zawierające przede wszystkim żywność oraz środki czystości, by odciążyć domowy budżet. Wsparcie otrzymuje także sama szkoła w Pikieliszkach oraz Ośrodek Kultury w Rudominie. Obydwie placówki dbają o to, aby żyjący na obczyźnie rodacy, mogli uczyć się ojczystego języka, tradycji i historii, a płynące wsparcie wzmacnia ich poczucie tożsamości z Polską.

do góry