Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Czy czytając powieść historyczną, oglądając film fabularny, czy też grając na konsoli nie mieliście Państwo ochoty sprawdzić ile faktycznie waży miecz, jak się trzyma rękojeść szpady, albo jak własnoręcznie zamocować bagnet? - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Czy czytając powieść historyczną, oglądając film fabularny, czy też grając na konsoli nie mieliście Państwo ochoty sprawdzić ile faktycznie waży miecz, jak się trzyma rękojeść szpady, albo jak własnoręcznie zamocować bagnet?

Mariusz Makara
06.07.2021

A może zwiedzając kiedyś muzeum żałowaliście, że eksponaty, które kiedyś dzierżyli w dłoniach nasi przodkowie możecie oglądać jedynie przez szybę…

Możliwość empirycznego zbliżenia się do artefaktów minionych epok mieli słuchacze kursu doskonalącego „Przewóz przez granicę oraz identyfikacja zabytków”. Tegoroczna edycja odbyła się w terminie od 28 czerwca do 02 lipca 2021 r. W tym słonecznym okresie, Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej gościł 16 słuchaczy oraz dwóch ekspertów, którzy pomogli zrealizować zamierzenia szkoleniowe wynikające z programu kursu. Pan Wojciech KRUPIŃSKI - ekspert Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG zapoznał słuchaczy m.in. z Regulacjami prawnymi systemu prawa krajowego i prawa międzynarodowego w zakresie ochrony zabytków, z uwzględnieniem właściwości Straży Granicznej. Pani Agnieszka TOMASZEWSKA - ekspert z NwOSG przybliżyła słuchaczom zagadnienie związane ze sposobami zabezpieczeń zabytków.

Kurs doskonalący „Przewóz przez granicę oraz identyfikacja zabytków” to przede wszystkim spotkanie z pasjonatami historii. Pani Barbara SKOMIAŁ i Pan Radosław HORANIN – reprezentujących Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przybliżyli słuchaczom charakterystykę broni białej oraz palnej, którzy od nich  dowiedzieli się co to jest np. ”koburo-kolba”, czy „półtoraręczny” miecz. Funkcjonariusze mogli wysłuchać historii broni od „lancy ognistej” przez pistolety skałkowe, aż po broń automatyczną. Ponadto mieli możliwość wziąć do rąk kilkadziesiąt eksponatów, przygotowanych przez kustoszy kołobrzeskiego muzeum.

Słuchacze uczestniczyli także w zajęciach w Muzeum w Koszalinie, gdzie odbyły się wykład i ćwiczenia mające na celu nabycie umiejętności identyfikowania przedmiotów posiadających cechy zabytku. Niebagatelnym zainteresowaniem cieszył się wykład Pana Andrzeja Kasprzaka, który wielokrotnie brał udział pracach wykopaliskowych. Jego przepełnione pasją opowieści szczególnie spodobały się słuchaczom, którzy dostali możliwość zapoznania się ze sposobami identyfikacji przedmiotów archeologicznych.


W Archiwum Państwowym w Koszalinie, w którym gościła nas Pani Dyrektor Katarzyna KRÓLCZYK, pracownicy tej instytucji, w szczególności Pani Anna ZBROSZCZYK – kierownik Oddziału Ewidencji, informacji, udostępniania i popularyzacji materiałów archiwalnych, omówili sposoby identyfikacji materiałów archiwalnych. 

Ostatnim zagadnieniem, niezwykle istotnym z punktu widzenia Straży Granicznej i dokonywanych przez nas czynności, poruszonym na kursie, była identyfikacja sztuki sakralnej.  Z powyższą tematyką zapoznał słuchaczy ksiądz Henryk ROMANIK – proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie, który oprowadził słuchaczy po okolicznych obiektach sakralnych Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, będących pod jego pieczą.

 

do góry