Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Misja w Grecji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Misja w Grecji

Mariusz Makara
05.01.2021

Od 2 grudnia 2020 r. funkcjonariusz Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie przebywa na oddelegowaniu w Grecji na misji koordynowanej przez Agencję FRONTEX.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX rozmieszcza setki funkcjonariuszy straży granicznej i przybrzeżnej, aby wesprzeć państwa członkowskie w stawianiu czoła wyzwaniom na granicach zewnętrznych UE. Wspólne operacje przeprowadzane są na europejskich granicach morskich i lądowych, a także na międzynarodowych lotniskach. Obecnie FRONTEX polega głównie na państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych w ramach Schengen, aby zapewnić wyspecjalizowany personel i wyposażenie na potrzeby swoich operacji. FRONTEX dysponuje liczbą około 1500 funkcjonariuszy, którzy mogą być oddelegowani, aby wspomóc sytuacje kryzysowe na granicach Europy. Operacje morskie realizowane przez Agencję w regionie Morza Śródziemnego wspierają Włochy, Grecję i Hiszpanię w radzeniu sobie z presją migracyjną oraz mają na celu zwalczanie różnych form przestępczości transgranicznej.

FRONTEX odgrywa kluczową rolę we wzmocnieniu wewnętrznego bezpieczeństwa strefy Schengen poprzez monitorowanie jej granic zewnętrznych, przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa i operacji powrotowych oraz współpracę z organami krajowymi i Europolem.

Misja w Grecji, w której uczestniczy funkcjonariusz naszego Ośrodka potrwa do 27 stycznia 2021 r., wcześniej brał udział w działaniach koordynowanych przez Agencję na terenie Słowacji.

do góry