Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Ćwiczenia z udziałem jednostek ratowniczo - gaśniczych - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ćwiczenia z udziałem jednostek ratowniczo - gaśniczych

Ewelina Świtała
25.11.2019

25 listopada br. na terenie COSSG odbyły się ćwiczenia z udziałem jednostek ratowniczo - gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur alarmowych i ewakuacyjnych na wypadek pożaru w obiektach Ośrodka. Skontrolowano działanie systemów wspomagania gaszenia pożaru zainstalowanych w obiektach, takich jak czujki dymowe, systemy oddymiające, ręczne ostrzegacze pożarowe i centrale alarmowe. Sprawdzono także, reakcje służby dyżurnej oraz funkcjonariuszy, pracowników i słuchaczy w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej ćwiczyli procedury związane z gaszeniem pożaru w nietypowych budynkach (budynek nr 3 jest największym, pod względem kubatury, obiektem w całej Straży Granicznej).

Organizatorom ćwiczeń zależało na tym, aby sytuacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistej, dlatego sztucznie zadymiono obiekt, urządzono także punkt pierwszej pomocy dla ewentualnie poszkodowanych podczas pożaru. Ponadto po zakończonym ćwiczeniu zapoznano strażaków z rozkładem obiektów Ośrodka, ich lokalizacją, układem dróg dojazdowych i ewakuacyjnych, a także wskazano szczególnie niebezpieczne miejsca, takie jak magazyny i miejsca kwaterowania słuchaczy.

Konieczność okresowego przeprowadzania alarmów w obiektach wynika ze świadomości, że pożary zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach, dlatego chcemy być przygotowani na takie sytuacje. Wynika to także z obowiązujących w tym zakresie przepisów (rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów), które obligują nas do organizacji takich ćwiczeń.

do góry