Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Wieczornica z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wieczornica z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Mariusz Makara
28.06.2019

27 czerwca br. w Sali Tradycji Polskich Formacji Granicznych Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie odbyła się wieczornica z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Gościem honorowym był Pan Alfred Łąpieś – ps. „Mały”, powstaniec warszawski oraz prawdopodobnie ostatni żyjący w Polsce świadek ucieczki ok. 200 więźniów w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. z więzienia na Rakowieckiej. Wraz z Panem Alfredem gościliśmy również Pana Stanisława Gargałę - Prezesa Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Koszalinie, który poza działalnością stowarzyszeniową opiekuję się i reprezentuje Pana Alfreda.

Nasz Gość honorowy podzielił się swoją opowieścią ze słuchaczami Ośrodka. Opowiadał o aresztowaniach, prześladowaniu, więzieniu na Rakowieckiej, Powstaniu Warszawskim i konspiracji. Wspominał swoich kolegów, przyjaciół, ich rodziny – wszystkich, którzy oddali życie za Warszawę, za Polskę. Podczas wieczornicy przedstawiono fakty o Powstaniu Warszawskim, jako największym zrywie militarnym w okupowanej przez Niemców Europie, o nierównej walce trwającej 63 dni, o głodzie, przerażeniu, masowych egzekucjach, totalnej zagładzie miasta, śmierci ponad 180 tysięcy cywilnych mieszkańców, około 16 -18 tys. powstańców, dziesiątek tysięcy dzieci, o wygnaniu po kapitulacji tych, co przeżyli, o transportach do obozów i niemal całkowitym spaleniu i zburzeniu Warszawy.

Opowieść straszna i tragiczna, tym bardziej przejmująca, że podawana z pierwszej ręki, przez świadka, uczestnika, wówczas 15-letniego chłopca, któremu wojna zabrała dzieciństwo, spokój, przyjaciół i krewnych. Wspomnienia Pana Alfreda Łąpiesia, jego osobista historia, opowieść o ludziach, nadziejach, utraconej młodości, okupacji niemieckiej, która każdego dnia przynosiła nowe zbrodnie, nie mogą zostać zapomniane.

do góry