Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Trening jazdy motocyklem lekkim – dla osób posiadających prawo jazdy kat. B - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Trening jazdy motocyklem lekkim – dla osób posiadających prawo jazdy kat. B

Mariusz Makara
08.05.2018

Wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego na naszych drogach w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie „Trening jazdy motocyklem lekkim – dla osób posiadających prawo jazdy kat. B”.

W dniach  23 – 26 kwietnia br. pod okiem instruktorów, chor. szt. SG Marcina Sekuły oraz st. chor. Pawła Baszewskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej mogli doskonalić swoje umiejętności w obsłudze i poruszaniu się motocyklami lekkimi.

Adresatami kursu są osoby uprawnione do kierowania motocyklem lekkim, lecz bez doświadczeń związanych z jazdą jednośladem, czyli takie które posiadają prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat. Osoby te mogą poruszać się motocyklem lekkim o pojemności silnika 125 cm3, mocy nie przekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie przekraczającym 0,1 kW/kg.

Technika kierowania motocyklem różni się od jazdy samochodem, wymaga wypracowania w kierowcy wielu automatyzmów które pozwolą na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia i bezpieczne poruszanie się po drogach. Dla kierowcy samochodu nie jest intuicyjne wykorzystanie rąk do przyspieszania, hamowania i wysprzęglania oraz nogi do zmiany biegów. Trzeba wielu powtórzeń do wykonywania tych czynności automatycznie.

Podczas poszczególnych etapów szkolenia słuchacze mogli opanować:

  • obsługę motocykla
  • ruszanie, przyspieszanie, zmianę biegów
  • hamowanie awaryjne
  • podjazdy i zjazdy z wzniesień
  • zachowania motocykla podczas jazdy po drogach o różnorodnych nawierzchniach, w tym: asfaltowych, betonowych, żwirowych, brukowych, piaszczystych, błotnistych, trawiastych, na muldach, korzeniach i kamieniach.

Instruktorzy pokazali jaką pozycję należy przyjąć za kierownicą, żeby czuć co robi motocykl i żeby łatwiej było nad nim zapanować. Uczyli jak hamować, skręcać i zmieniać biegi, żeby robić to zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi jednośladu, dzięki czemu będzie on przewidywalny i łatwiejszy do opanowania.

Uczestnicy kursu wysoko ocenili możliwość treningu w rozmaitych warunkach drogowych, a także otrzymane wskazówki techniki jazdy, które w połączeniu z właściwościami terenowymi motocykli przydadzą się w codziennej służbie.

do góry