Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Mariusz Makara
02.05.2018

2 maja br. w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w którym uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy Ośrodka.

Podczas uroczystości wciągnięto na maszt flagę RP przy dźwiękach hymnu państwowego.
P.o. Komendant COSSG - płk SG dr Piotr BOĆKO w okolicznościowym przemówieniu skierowanym do uczestników apelu podkreślił rolę i znaczenie symboli narodowych, które wzmacniają poczucie polskości i kształtują postawy patriotyczne wśród Polaków.

Święto Flagi obchodzone jest w Polsce od 2004 roku. Pierwotnie decyzją Senatu dzień 2 maja miał być „Świętem Orła Białego”, jednakże Sejm przemianował go na „Dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Warto wiedzieć, iż jest to również „Dzień Polonii i Polaków za Granicą”. Wybór daty 2 maja na „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” nie jest przypadkowy, powyższa data ma bowiem znaczenie historyczne i zarazem symboliczne. Właśnie w dniu 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zawiesili biało – czerwoną flagę na jednej z berlińskich kolumn. Czyn ten oznaczał zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.
Dzisiejsze święto stanowi nierozłączną całość weekendu majowego, podczas którego obchodzimy tak ważne dla nas święta państwowe jak: 1 maja - Święto Pracy i 3 maja - Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

do góry