Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Katyń ... ocalić od zapomnienia - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Katyń ... ocalić od zapomnienia

17.04.2009

KATYŃ ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Dzisiejszy dzień był dniem wyjątkowym dla naszej Szkoły. Jako spadkobiercy Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej II Rzeczypospolitej, postanowiliśmy włączyć się do ogólnopolskiej akcji „Katyń - ocalić od zapomnienia”. Idea tego szczytnego przedsięwzięcia powstała w Radzyminie. Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent RP Lech Kaczyński oraz arcybiskup warszawsko-praski Sławoj Leszek Głódź. Do 2010 roku, czyli do 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, uczestnicy posadzą blisko 22 tysiące dębów upamiętniających Polaków zamordowanych na wschodzie. Jeden dąb, to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Drzewo, które posadziliśmy dzisiaj na terenie naszej Szkoły zadedykowaliśmy człowiekowi związanemu bezpośrednio z naszym regionem, funkcjonariuszowi komisariatu Chojnice zamordowanemu w 1940 roku w Kalininie: aspirantowi Straży Granicznej Józefowi Dróbce. W uroczystości, oprócz Pana Zdzisława Dróbki, wnuka tragicznie zmarłego funkcjonariusza, udział wzięli przedstawiciele władz naszego miasta, komendanci i dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek Policji, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele organizacji kombatanckich i związkowych oraz harcerze.
W wyniku agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, do niewoli radzieckiej dostało się około 250 tysięcy polskich żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej, sądownictwa, administracji państwowej oraz duchownych. W październiku tego roku ponad 15 tysięcy spośród nich przewieziono do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Wiosną 1940 roku wywożeni do miejsc straceń ginęli mordowani strzałami w tył głowy. Wśród nich był również jeniec Ostaszkowa - Iłowej: Józef Dróbka, awansowany pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień aspiranta Straży Granicznej.
W przemówieniu okolicznościowym zastępca komendanta Ośrodka płk SG Jarosław Suszek powiedział m. in.: ”Obecnie tworzymy nową, zjednoczoną i lepszą Europę. Bez granic, bez barier i uprzedzeń. To, co złe, zostawiamy za sobą: patrzymy w przyszłość. Nie możemy jednak zapomnieć o minionych latach i ludziach, którzy ginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Im wszystkim należą się słowa pamięci przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie zapomnimy o nich.”
W dalszej części uroczystości upamietniających 69. rocznicę zbrodni katyńskiej uczestnicy zwiedzili Salę Tradycji Polskich Formacji Granicznych Ośrodka, gdzie zaprezentowana została im ekspozycja poswięcona tragicznym wydarzeniom roku 1940. Wzięli również udział w wykładzie historycznym pt.: "Katyń ... ocalić od zapomnienia", wygłoszonym przez Pana Zdzisława Dróbkę oraz koncercie patriotycznym w wykonaniu orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska.
"
  • 2009/04/downloads_wydarzenia_20090417_th_1.jpg
    2009/04/downloads_wydarzenia_20090417_th_1.jpg
do góry