Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w COSSG - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w COSSG

Agnieszka Zarębska
21.12.2017

21 grudnia 2017 r. druhowie Związku Harcerstwa Polskiego z Koszalina odwiedzili Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej, przynosząc Betlejemskie Światło Pokoju.

Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie – w/z płk SG dr Piotr Boćko odebrał z rąk druhów koszalińskiego Związku Harcerstwa Polskiego - Betlejemskie Światło Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

do góry